Dag tre vaknar jag lite småkränkt. Tältet står i skugga men jag lyckas inte sova ändå. Utanför är det vindstilla och ett mygginferno. Jag mer eller mindre kastar ihop tältet och sikta på nästa höjd och tänker mig frukost där. Jag är trött, kaffesugen, svinvarm och generellt inte så imponerad över mängden flygfä. Utsikten är otrolig dock.


Jag fyller på vatten och tar mig upp på nästa krön. Det är inte myggfritt här heller men jag kan ana en lätt bris och landskapet är så vackert att det tar andan ur mig.

I ryggsäcken har jag ett samiskt bröd jag köpte dagen innan. Definitivt godare färskt men jag har nog aldrig haft en vackrare frukostvy. Kaffet smakar utmärkt och vyn över Virihaure hänför. Det är nästan så jag förlåter myggen.


Jag ser någon enstaka person men får i övrigt uppleva vyerna i ensamhet. Eller självsamhet snarare. Det är fint att vara här och nu på egen hand.

Temperaturen stiger alltmer och jag vandrar på mot Stáloluokta. Förutom de sista två kilometrarna är det här den nog vackraste sträckan på hela Padjelantaleden. Nere i Stáloluokta överraskas jag av de med plastband inhägnade helikopterlandningsplatserna.
Jag förstår att samerna behöver helikopter i sitt arbete, Och att den som blir sjuk eller skadad måste evakueras. Men jag är väldigt skeptisk till att friska, starka personer tar helikopter för att spara tid eller slippa vissa sträckor… Stranden är hur som helst vacker och den som kommer norrifrån kan ha nytta av att veta att kiosken ligger norr om stranden, inte vid BLT-stugan. Ett pitstop är smart.

Bemötandet i BLT Stáloluokta är otroligt varmt och hjärtligt. Det är skönt att pusta ut en stund inne i skuggan. Stugvärden har en extra fisk och bröd som blivit över från hennes middagen dagen innan jag får båda delarna, otroligt snällt. Gissa om jag ser fram emot lunchpausen.


Mycket av energin går åt till att göra rätt åtgärder i värmen. Jag har aldrig vandrat i sån här värme och jag dricker vätskeersättning nästan varje rast. Åtminstone torkar strumporna snabbt på ryggsäcken i solen och det finns gott om fina badplatser.
Rökt fisk till lunch i Padjelanta
Vid bron över Bållávrjåhkå tar jag lunchpaus. Först ett bad för att svalka ner mig och sen vandringens godaste lunch. Den nyrökta fisken smälter i munnen och jag undrar varför man någonsin äter något annat än rökt fisk. Får du chans att smaka på färsk, rökt fisk i Padjelanta, ta den!



Tips vid vandring i värme
Jag följer sedan leden genom ett landskap där fjällhedar ger vika för kargare terräng med mer sten. Stigen är fortsatt väldigt vacker och lätt att vandra. Däremot är det tufft att vandra många dagar i hög värme.
- Elektrolyter: Vid kraftig svettning förlorar kroppen natrium. Därför dricker jag vätskeersättning när jag vandrar i väldigt varm väder många dagar i rad.
- Skyddande kläder: Kläder fungerar som ett skyddande lager mot både direkt solstrålning (UV) och konvektionsvärme. Jag önskar jag hade haft en UV-tröja/solskyddströja de här dagarna…
- Vandra tidigt eller sent på dagen: Att ta en siesta de varmaste timmarna kan vara smart.
- Bada med kläderna på: Jag badade ofta med t-shirten på och tycker det är skönt när tröjan svalkar. Jag har en t-shirt i ett lätt funktionsmaterial och jag fick inte problem med skav eller liknande.

Jag ser en annan vandrare på håll men i övrigt är jag helt ensam tills jag kommer till nästa stugplats. Där sitter en vandrare som fått värmeutmattning.
Så ser du tecken på sjukdomar orsakade av värme
Värmeutmattning är kroppens varningssignal. Lyssna!
Värmeutmattning uppstår när kroppen blir för varm och förlorar för mycket vätska och salt. Det är kroppens sätt att säga ifrån innan läget blir kritiskt.
Symtom: Du känner dig mycket trött, får huvudvärk, blir yr och kan drabbas av illamående eller kräkningar. Pulsen blir ofta snabbare och du svettas kraftigt.
Åtgärd: Du behöver omedelbart vila på en sval plats, gärna i skuggan, och dricka ordentligt. För att sänka kroppstemperaturen kan du kyla huden med en blöt handduk eller duscha kallt om möjlighet finns.
Värmeslag är ett livshotande tillstånd
Värmeslag är betydligt allvarligare och innebär att kroppens egen temperaturreglering har slutat fungera. Kroppstemperaturen stiger då snabbt, ofta över 40 grader.
- Symtom: Förutom kraftig huvudvärk och yrsel blir du ofta förvirrad, orolig eller irriterad. Du kan även drabbas av synstörningar, kramper och medvetslöshet. Ett tydligt tecken är att huden blir varm, röd och torr eftersom kroppen har slutat svettas.
- Åtgärd: Värmeslag är ett medicinskt nödläge. Ring 112 direkt. I väntan på hjälp ska personen flyttas till skugga och kylas ner med blöta lakan, kalla bad eller ispåsar på kroppen.
Källa: 1177 Vårdguiden
Rätt åtgärder vid kort rast:
Värmen är en utmaning och det är lätt att glömma bort att äta när man inte känner sig så hungrig. Det är skönt att ha rutiner att falla tillbaka på.
- Ta av kängor och strumpor och lufta fötterna
- Häng upp strumporna på tork
- Drick vatten och vätskeersättning
- Ät snacks
- Ligg och vila med fötterna i högläge
- Stretcha lite

Strax före Douttarstugan kommer två enkla, grunda vad. Stugan ligger väldigt vackert och är nog en av mina favoritstugor längs Padjelantaleden.

Jag tar en kort rast och pratar med stugvärden som precis kom dit. Eftersom dagen är så fin vill jag ändå fortsätta vandra en bit till.

Vyerna blir mer dramatiska igen när bergen i Sarek visar sig. Efter eftermiddagsrasten drar molnen in och när jag hör åskan mullrar börjar jag kolla efter en tältplats. Eftersom jag är högt upp vandrar jag en bit till för att komma nedåt en bit.


Åska, moln men också stekande hetta och massor av mygg. Det blir ett snabbt bad följt av matlagning men middagen äter jag återigen inne i tältet. Som tur är verkar åskan dra bortåt och natten blir lugn. Imorgon fortsätter jag ner mot Tarrekaise.




Lämna ett svar